سرمایه گذاری خطر پذیر چیست؟

سرمایه گذاری خطر پذیر

سرمایه گذاری خطر پذیر که شاید با نام های سرمایه گذاری جسورانه و یا کارآفرینی نیز شنیده باشید ، به نوعی از سرمایه گذاری اطلاق می شود که برخی از افراد و یا شرکت های بزرگ با تامین سرمایه و نیاز های مالی شرکت و استارتاپ های کوچک که امکان رشد بالا دارند سرمایه گذاری می کنند. به این دلیل به این گونه از سرمایه گذاری ها پر خطر می گویند که در این نوع از سرمایه گذاری ها ریسک زیادی می شود .

نکته مهم که باید‌ به ان توجه کنید این است که شرکت های دیگر به شرکت و استارتاپ های کوچک پولی قرص نمی دهند بلکه روی آنها سرمایه گذاری می کنند ، آنها با تامین سرمایه و نیاز های مالی ابتدایی این شرکت و کسب و کار های کوچک در واقع بستر رشد و تکامل اقتصادی این شرکت ها را فراهم می کنند  و با فراهم کردن این پول جزو سهام داران ان استارتاپ می شوند و در ادامه با سوددهی این بیزنس ها از ان سود بهره می برند. در واقع این نوع از سرمایه گذاری ها با یک مدیریت خوب و هوشمندانه و یک برنامه حساب شده به هدف افزایش قیمت و ارزش سهام یک شرکت صورت می گیرد .

سرمایه گذاری خطر پذیر

این گونه از سرمایه گذاری ها باعث این می شوند که محصولات جدید وارد عرصه شوند و شروع به سود دهی کنند . اگر بخواهیم به گونه ای دیگر سرمایه گذاری خطر پذیر را توضیح دهیم ، شرکت های سرمایه گذار پول و تجارب خود را در اختیار شرکت های نوپا و جوان می گذارند و با این کار وقتی که این شرکت های نوپا به سود دهی رسیدند از سود آنها استفاده می کنند. البته که همیشه این شرکت ها و استارتاپ ها به نتیجه و سود دهی نمی رسند و در نتیجه شکست می خورند و به همین دلیل است که به این گونه سرمایه گذاری ها ریسک پذیر و یا پرخطر می گویند، زیرا که همان قدر که ممکن است موفق شوند همان قدر نیز ممکن است شکست بخورند .

به همین دلیل بیشتر شرکت های بزرگی که سرمایه گذاری خطر پذیر را انتخاب میکنند ،بیزنس و شرکت های نوپایی را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند که تکنولوژی محور باشند و همچنین امکان رشد زیادی دارند را انتخاب می کنند .

کاربرد های سرمایه گذاری خطرپذیر

کاربرد سرمایه گذاری خطر پذیر این است که با سرمایه گذاری و تامین هزینه های رشد اولیه شرکت های نوپا باعث  می شوند که ایده ها و محصولات جدیدی رشد کنند و وارد بازار کار شوند. این نوع از سرمایه گذاری ها را به گونه ای می توان ضروری دانست چرا که با این کار استعداد ها و همچنین ایده های نابی که شاید به دلیل کم بودن امکانات و هزینه ها شکوفا  نشود را شناسایی کرد و با این کار تحول زیادی را در بازار و دنیا ایجاد کرد .

امروزه نیز شرکت ها بزرگی همانند گوگل ، مایکروسافت و ..‌. وجود دارند که بر روی ایده های زیادی سرمایه گذاری کرده اند و علاوه بر اینکه به سود دهی رسیده اند که مقدار ان هم کم نیست ، شکست هایی هم تجربه کرده اند .پس باید همان طور که از نامش معلوم است این ریسک را بپذیرید شاید که بتوانید تحولی بزرگ با استفاده از استعداد ها و ایده های جدید ایجاد کنید .

سرمایه گذاری خطر پذیر

ویژگی های شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیر

شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر معمولا شرکت هایی هستند که دارای سرمایه های زیادی می باشند و به دنبال رشد شرکت های نوپا و کوچک می باشند. امروزه اگر بخواهیم به برخی از شرکت هایی که امروزه از بزرگ ترین ها در این نوع از سرمایه گذاری های ریسک پذیر و پر خطر هستند استفاده می کنند و با سرمایه گذاری روی پروژه ها و ایده های جدید سرمایه گذاری می کنند و حتی به سود زیاد هم رسیده اند که عبارت است از:

۱-Google 

Ventures Microsoft -۲ 

 و…. علاوه بر این شرکت ها که در حوزه دیجیتال و کامپیوتر فعالیت دارند امروزه شرکت ها در حوزه های مختلف همانند شرکت های انرژی ، حمل و نقل ، ماشین های الکتریکی و … نیز فعالیت هایی در رابطه با سرمایه های ریسک پذیر را شروع کرده اند و به سود دهی نیز رسیده اند .