تقسیم سهام در استارتاپ ها به چه شکل است؟

تقسیم سهام در استارتاپ ها

تقسیم سهام در استارتاپ ها یکی از اساسی ترین اختلاف ها و مشکلات می باشد. به طوری که طبق امار های به دست اماده حدود ۶۵ ٪ از استارتاپ ها به دلیل همین اختلاف بین موسسان بر سر تقسیم سهام شکست خورده و کاملا از بین رفته اند. اگر قصد تاسیس یک استارتاپ را دارید باید حتما به این تقسیم سهام توجه کافی داشته باشید و با اگاهی از پارامتر های تقسیم سهام در استارتاپ ها و همچنین اشتباهات مهم در تقسیم سهام استارتاپ ها بتوانید که از این مشکل بزرگ بگذرید و استارتاپ خود را از شکست خوردن نجات دهید.

ما در قسمت های بعدی این مقاله به مهم ترین پارامتر های تقسیم سهام در استارتاپ ها و همچنین رایج ترین اشتباهات را بررسی کنیم و برای شما بیان کنیم . اما سوال مهم دیگر که در رابطه با سهام مطرح می شود این است که تقسیم سهام در استارتاپ ها به چه شکل است ؟ در پاسخ باید بگوییم که جواب این سوال با توجه به نوع استارتاپ شما و نوع کسب و کار شما متفاوت خواهد بود. به همین دلیل نمی توان راهنمایی مفیدی قبل از مشخص شدن نوع استارتاپ کرد، اما می توان گفت که تعیین سهام هریک از هم‌بنیان گذاران در هر استارتاپ با توجه به دو نکته صورت میگیرد که عبارت است از :

۱ ) نوع مدل کسب و کار .

۲ ) نوع و میزان ارزش خلق شده توسط هریک از موسسان .

تقسیم سهام در استارتاپ ها

پارامتر های تقسیم سهام در استارتاپ ها

پارامترتقسیم سهام نیز از مهم ترین موضوعات در بحث تقسیم سهام می باشد که ما در این قسمت به برخی از مهم ترین انها اشاره خواهیم کرد :

۱ ) دریافت یا عدم دریافت حقوق : بدیهی است که مقدار حقوق و سهم دریافتی از یک استارتاپ به میزان سهام دریافتی افراد ار استارتاپ رابطه مستقیم دارد، به طوری که هر چه حقوق کمتر دریافت کنید سهام بیشتری دارید .

۲ ) نوع فعالیت فرد در استارتاپ :‌ نقش افراد در یک استارتاپ نیز از عوامل مهم است که بر روی سهم انها تاثیر گذار می باشد. البته این نقش را باید جدا و مستقل از از اینکه ایده‌ی استارتاپ از سمت چه کسی مطرح شده است دانست .

۳ ) میزان تعهد و حضور هریک از موسسان : اگر تمام نقش ها و شرایط برای افراد برابر باشد می تواند میزان تعهد و حضور هریک از موسسان را بررسی کرد و به هر فردی که بیشتر زمان را صرف استارتاپ می‌کنند را سهام بیشتری داد .

۴ ) میزان مسئولیت افراد در توسعه‌ی تیم و جذب افراد جدید و … .

اشتباهات مهم در تقسیم سهام استارتاپ ها

تقسیم سهام در استارتاپ ها

اشتباهات تقسیم سهام بسیار زیاد و رایج هستند که همین اشتباهات از دیگر دلایل شکست خوردن برخی از استارتاپ ها می باشند. در بین تمام مشکلات که در بحث تقسیم سهام وجود دارد دو اشتباه خیلی رایج و تاثیر گذار هستند که ما در این مقاله به بررسی این دو مشکل خواهیم پرداخت که این دو اشتباه عبارت هستند از :

۱ ) تقسیم مساوی سهام بین همه بنیان گذاران : با اینکه ممکن است بنا به شرایط خاصی این تقسیم مساوی در برخی از استارتاپ ها صورت بگیرد، اما شما باید در حالت کلی به این نکته توجه داشته باشید زیرا از اشتباهات مهم همین تعیین مساوی سهام بین شریک ها می باشد، زیرا با این کار ممکن است مشکلاتی همچون انتخاب رهبری تیم و همچنین ایجاد اختلاف در تصمیم‌گیری‌های مهم صورت بگیرد.

در شرایطی که سهام همه با هم برابر است هیچ کس نمی تواند حرف اخر را تعیین کند و ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. البته دادن سهم بیشتر به این معنا نیست که بنیان گذاران سهمی در انتخابات و تصمیم گیری ها ندارند ، بلکه کسی که تاثیر بیشتری روی تاسیس، سوددهی و رشد استارتاپ دارد می تواند تیم را رهبری کند .

۲ ) به دست آوردن ارزش سهام هر یک از موسسان بر اساس حقوق آنان در بازار کار : بسیاری از استار تاپ ها هنوز به سود دهی مناسب نرسیده اند و همچنین اینکه معمولا در بیشتر مواقع خروجی ارزش‌گذاری به صورت بازه بیان می‌شود، به همین دلیل است که تعیین ارزش سهام هر فرد در شرکت با خطا و همچنین مشکلات زیادی همراه خواهد بود .