بیزینس مدل چیست؟

بیزینس مدل چیست ؟
قرار است در این مقاله به برسی این موضوع بپردازیم ، در حالت کلی اصطلاح بیزینس مدل ( Business Model ) یا همان مدل کسب و کار در واقع یک نقشه راه برای کسب و کار می باشد که شما را از بیراهه رفتن نجات کی دهد ، شما با بهره گیری از این بیزینس مدل می توانید تحولی بزرگ بر روی کسب‌ و کارتان می توانید ایجاد کنید و خیلی بهتر از قبل بیزنس خود را مدیریت کنید ، ممکن است که شما بخواهید که بیزینس پلن را با این بیزینس مدل یکسان بدانید اما باید گفت که این دو با هم تفاوت هایی دارند که در ادامه و قیمت های بعد به تفاوت های این دو اشاره خواهیم کرد اما در این حد بدانید که این دو کاملا با هم متفاوت هستند ، اگربخواهیم کمی روان تر بیزینس مدل را توضیح دهیم ،‌ می توتنید بیزینس مدل را یک طرح و فکر کلی بدانید که مربوط به نحوه مدیریت کسب و کار شما در هر حوزه ای که هستید می باشد ،‌ شما م یتوانید با اشنایی با بیزینس مدل در راه افزایش و ارتقای کسب و کار خود قدم بردانید ،‌ و ان را تبدیل کلید موفقیت خود در موفقیت کسب و کار کنید ،‌ شما با بهره گیری از این روش ی توانید دی یک مسیر درست در راه رسیدن به اهداف خود باشید و از مسیر های اشتباهی که فقط در انها تلاش بیهوده می کنید دور شوید ،‌ اما شاید سوالی پیش بیاید که طراحی این بیزینس مدل وظیفه چه کسی می باشد ؟ در پاسخ باید بگوییم که در هر کسب و کاری این طراحی  از مظایف مهم و ضروری مدیر ان کسب کار به شمار می اید که در اینده کسب کار و بیزنس تاثیر زیادی خواهد داشت . در قسمت های بعدی بیشتر در رابطه با انواع بیزینس مدل ، اهمیت بیزینس مدل و همچنین فرق های بین بیزینس مدل با بیزینس پلن صحبت خواهیم کرد .

 

 

فرق های بین بیزینس مدل با بیزینس پلن

بیزینس پلن با بیزینس مدل متفاوت است اما شاید بسیاری از افراد تفاوت بی این دو را نداند در این قسمت به شرح مهم ترین فرق های بین این دو می پردازیم ، اگر بخواهیم که به مهم ترین تفاوت های این دو اشاره کنیم انها عبارت هستند از :

۱ ) در واقع اگر بخواهیم که بیزینس مدل را تعریف کنیم می توانید سندی در نظر بگرید که کار و بیزنس شما را توصیف میکند اما بیزینس پلن مانند یک راهنمایی کامل برای کسب و کارو بیزنس شما می باشد .

۲ ) در بیزینس پلن جزئیات همه بیزنس شما اعم از فعالیت های فعلی ، فعالیت های آینده و فعالیت های گذشته امده است ،‌ که همه این جزئیات و اطلاعات می تواند در اسناد و سند ها با تعداد متعددی ارشیو شوند اما بیزینس مدل یک مدل است که ترسیم کلی از کسب و کار شما در یک برگ نشان می دهد .

۳ ) اگر بخواهیم یک مثال تشبه بزنیم بیزینس پلن را می توانید شبیه به یک برنامه ریزی بداند که خیلی با جزئیات کامل و دقیق می باشد که در ان همه اظلاعات لازم را بیان کرده ایم اما بیزینس مدل یک ساختار کلی است که برای رسیدن شما به اهدافتان راه درست را به شما نشان می دهد .

۴ ) یکی دیگر از مثال هایی که میواند تفاوت این دو را نشاند دهد این است که می توانید بیزینس مدل را سندی تدوین شده جهت ارتقا و افزایش کسب و کار از ان استفاده می کنند اما بیزینس مدل یک سند بصری می باشد که برای کمک به راه اندازی کسب و کار استفاده می شود .

۵ ) بیزینس پلن نوعی از ، یک برنامۀ بلندمدت که در ان همه چیز با جزئیات کامل ذکر شده است که از ان در سال های اینده استفاده می کنند اما مدل کسب و کار یک نوع برنامه ای کوتاه مدت است که شما را به سوی کسب سود بیشتر و ارتقای کسب و کار خود هدایت می‌کند و وجود و طراح ان بسیا ضروری می باشد . و … پس همان طور که گفتیم هر دو این این موارد برای موفقیت بیزنس و کسب کار شما تا حد زیادی ضروری و به طور حتم مفید می باشد یکی برای مکم به کسب کار و دیگری بریا ارتقای هر چه بیشتر ان .

 

 

بخش های مختلف بیزینس مدل

انواع بیزینس مدل چیست ؟
بیشتر بیزنی مدل ها دارای بخش های مختلف می باشد اما برخی از انها بین تمام انها قسمت هایی مشابه وجود دارد ،‌که ما در این قسمت به برخی از انها اشاره می کنیم ، مهم ترین قسمت های یک بیزینس مدل عبارت است از :

۱ ) مشتریان یا همان customer segments : شما باید برای هر بیزنسی که هستید باید در ابتدا ان یک بخشی را برای مشتریان خود انتخاب کنید ، منظور از مشتری فقط خریداران مشتری به حساب نمی ایند و معمولا می توان گفت که بیزنس ها به بیش از ۲ بخش از مشتری ها خدمات خود را ارایه می دهند اگربخواهیم مثال ساده ای راب ین کنیم رنامه اسنپ که کار ان جابجا کردن مسافران را انجام می دهد را در نظر بگرید این اسنپ در واقع به دو مشتری خرمات خود را رایه می دهد یکی رانندگان ان و دیگری مسافران که از برنامه استفاده می کنند .

۲ ) کانال ها یا channels : در واقع منظور از کانال ها همان کانال های ارتباطی شما با مشتری های خود می باشد که شما از طریق انها باید اطلاعات لازم از قبیل ارزش های پیشنهادی و … را از طریق این کانال ها به مشتری های خود اطلاع دهید ، برای این کار می توانید از انواع اپلیکشن ها ،‌ سایت های انلاین و … استفاده کنید .

۳ ) ارزش پیشنهادی یا value porposition : شما بریا جذب هر چه بیشتر مشتری برای خود باید بتوانید که بریخ از نیاز ها مشتری های خود را تا حدودی براورده کنید در واقع شما باید با در نظر گرفتن یک ارزش پیشنهادی و یا یک خدمت خوب مناسب بتوانید در میان انبوه رقیبانی که دارید جلو بزنید و بتوانید مشتری ها را به سمت خود جذب کنید .

۴ ) ارتباط با مشتری یا customer relationship : در واقع این قسمت را می توان شامل تمامی اقدامات و فعالیت هایی که شما قرار است بریا جذب مشتری و همچنین رضایت مشتری انجام دهید .

۵ ) جریان های درآمدی : در این قسمت  خود شما باید تمامی روش هایی که از انها درامد واهید داشت را پیاده کنید در این قسمت می توانید از چندین مدل استفاده کنید .

۶ ) منابع کلیدی یا Key Resources : منظور از این بخش در واقع تمامی منابعی است که مشا در طول مسیر راه انداز یو پیاده سازی پروژه خود به آنها نیاز دارید . مثلا منابع انسانی برای تیم پشتیبانی ، منابع مالی برای حقوق کارمندان ، منابع انسانی برای تیم بازاریابی ، منابع مالی برای تبلیغات ، منابع انسانی برای برنامه نویس و … که همه برای کسب و کار شما نیاز هستند

. ۸ ) فعالیت های کلیدی یا Key Activities : فعالیت هایی از قبیل بازاریابی ، تبلیغات ، توسعه محصول و … را که برای ارتقای کسب کار انجام می گیرد را شامل می شود . همچنین قسمتی مبنا بر مشارکت های کلیدی ( Key Partners ) نیز وجود دارد که شامل کلیه ی ارتباطاتی می باشد که شما برای ارتقای کسب کار خود با دیگر شرکت ها و ارگان های دولتی و … برقرار می کنید .

۹ ) ساختار هزینه یا Cost Stracture : این قسمت از مهم ترین قسمت ها می باشد که باید در ان هزینه های انجام پروژه را مرتب و لیست بندی کنید ، شما می توانید هزینه ها را در دو بخش ثابت مثل هزینه اجاره دفتر ، حقوق کارکنان و … و همچنین هزینه های متغیر مانند هزینه پهنای باند ، تبلیغات و … تقسیم بندی کنید . این ۹ مورد از مهم ترین قسمت های یک بیزینس مدل می باشد که سع یکردیم بریا شما در این قسمت توضیح دهیم شما می توانید برای ساخت یک کسب کار قوی و موفق از انها استفاده کنید .

 

 

اهمیت داشتن بیزینس مدل

اهمیت بیزینس مدل زیاد است و به تمامی کسانی که مدیریت یک کسب و کار و بیزینس را بر عهده دارند پیشنهاد می شود در قسمت های قبل تا حدودی یمی توانیدب ه اهمیت این بیزینس مدل ها را درک کنید ، شما بنا به دلایل مختلفی باید از این بیزینس مدل ها برای کسب کار خود استفاده کنید اگر بخواهیم به برخی از مهم ترین انها اشاره کنیم عبارت هستند از :‌

۱ ) شما با به کار گیری از آنها می توانید مزیت رقابتی خود را مشخص می‌کنید .

۲ ) یکی از مهم ترین گام ها برای توسعه کسب‌ و کار استفاده از بیزینس مدل می باشد .

۳ ) شما با داشتن این بیزینس مدل پایداری مالی دارید .

۴ ) همچنین شما می توانید سرمایه‌گذار نیز برای کسب و کار خود جذب می‌کنید . و … .